Karbon Siyahı Ölçümü

Karbon Siyahı Ölçümü ve Karbon Siyahı Maruziyeti

Karbon Siyahının Kullanım Alanları

Kauçuk, Plastik Malzemelerde (Özellikler Lastiklerde) KARBON SİYAHI ve KARBON SİYAHI MARUZİYETİ

Yüzey Kaplamaları

Baskı Mürekkepleri

Taşıyıcı Bantlar

Konveyör Bantlar

Siyah Poşet

Araba Yedek Parçaları

Nanopartikül endüstrisinin son yıllarda önemli ölçüde yaygınlaşması, insanın ve çevrenin çeşitli nano malzemelere maruz kalmasına yol açmıştır. Parçacık büyüklüğü nano malzemelerin belirli biyolojik davranışlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Son yıllarda, mikro ve nano ölçekli parçacıklar arasında boyuta bağlı toksisite etkileri üzerine çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Karbon karası, pratikte yanmamış gaz veya sıvı hidrokarbonların termal ayrışmasından kaynaklanan kolloidal parçacıklar şeklinde saf bir karbon elementidir. Boyutları karbon elementlerin yapısal düzenlemesine bağlı olarak 10 nm’ den 300 nm’ ye kadar değişmektedir ve bazen nano malzemeler olarak kabul edilmektedir. Karbon siyahına maruz kalmayla ilgili ana endişe, birincil ortamın (10-500 nm) ve bunların agregalarının (80-800 nm) çok ince büyüklüğüdür.

karbon siyahı

Son zamanlarda, yayınlanan birçok çalışmadan elde edilen sonuçlar, karbon siyahının genotoksik olabileceğini ve ayrıca üreme toksisitesine neden olabileceğini göstermiştir. Yeterince yüksek konsantrasyonlarda, karbon siyahı akciğerde iltihaplanma ve oksidatif strese neden olur, bu da ikincil bir genotoksik mekanizma olan mutasyonlara yol açar. İnsanlarda ve hayvanlarda karbon siyahının kanserojen olduğuna dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Muhtemelen kanserojen olduğu düşünülmektedir. Karbon siyahına soluma ile maruz kalınması sonucu pnömokonyoz, kronik bronşit ortaya çıkmaktadır. Genel olarak yapılan çalışmalar karbon siyahının akut etkilerinin diğer çözünmeyen partiküller ile aynı olduğunu göstermiştir. Karbon siyahı nano partiküllerinin sitotoksik hasara neden olduğu ve hücre büyümesini inhibe ettiği bildirilmiştir. Epidemiyolojik ve deneysel çalışmalar, karbon siyahı nano partiküllerinin astım, akciğer kanseri, pulmoner fibrozis ve sistemik kardiyovasküler bozukluklar gibi ağırlaştırıcı pulmoner bozukluklardaki rolünü doğrulamıştır.

Karbon karası gibi malzemeler, yüksek dozlarda iltihaplanmaya neden olarak, tümörler ve kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere uzun vadeli ciddi tehlikeli etkileri içerir.

Ölçüm ve raporlama İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü ve Türkak’tan yetkili kuruluş tarafından yapılmalıdır.

İş yerinizde karbon siyahı ölçümü yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.